Розбуди в собі Ейнштейна: як генерувати блискучі ідеї
#досягай@rozvyvaj_sebe
На початку 1890-х років кожен хотів мати новітнє технологічне диво. Велосипед, демократичний і доступний, міг скоротити дорогу до роботи вдвічі і давав людям можливість насолодитися сільськими пейзажами у вихідні. З'явилися тисячі механіків, які працювали над тим, щоб зробити велосипеди легшими, безпечнішими, зручнішими і простішими у виробництві. Вони возилися з кульковими підшипниками, рулонною сталлю, передачами, шинами і тому подібним.
Багато з цих ентузіастів згодом використовували знання, отримані в велосипедних майстернях для потужних проривів в області транспорту. Брати Райт були велосипедними механіками, як і людина на ім'я Генрі Форд, який запустив масове виробництво машин, коли велосипедисти почали боротися за будівництво хороших доріг. Незабаром завдяки йому по цих дорогах рушили сучасні автомобілі.
Чим більше матеріалу ви даєте мозку, тим більше зв'язків він може створити. Його робота схожа на функцію випадкового відтворення в музичному плейлисті: чим більше пісень ви завантажите, тим більше несподіваною для вас буде наступна, що може змінити ваш погляд на обидві речі. Можливо, у вас з'явиться ідея абсолютно нового типу плейлисту, можливо, ви надихнетеся на написання пісні самостійно або навіть почнете по-іншому думати про музику в цілому.
Людський мозок розвивається на основі широкого кола ідей і досвіду, особливо тих, з якими він не очікує зіткнутися. Щоб створити щось дійсно захоплююче, він спочатку повинен блукати, бродити без мети, перетасовувати матеріал. Ось як можна йому допомогти.
Сійте більше, ніж потрібно
Коли фермери сіють насіння, вони не знають, які з них проростуть, а які - ні, і скільки з тих, що проростуть, принесуть плоди. Майже неможливо забезпечити 100-відсоткову врожайність. Так що ж вони роблять? Вони сіють більше, ніж потрібно.
Узагальнено кажучи, вам потрібно робити те ж саме. Наповнюйте свій город - або, якщо ви віддаєте перевагу використаній раніше метафорі, додавайте в плейлист більше пісень, ніж ви зможете прослухати за один раз. Це означає, що потрібно не просто провести стандартне дослідження, зрозуміти основні принципи і способи виготовлення речей, але і спробувати заглянути набагато далі, не знаючи, що ви зможете знайти.
Читайте книги з суміжних областей. Якщо ви вчений, спробуйте наукову фантастику, щоб розширити свою уяву, або зверніться до історії філософії, щоб побачити різні способи мислення, які дозволяли тримати людей під контролем. Ви можете з'ясувати щось про межі вашого власного мислення. Якщо ви менеджер, читайте, як монголи або римляни організовували свої армії і об'єднували загальною метою солдат з абсолютно різних культур.
Якщо ви читаєте статтю в інтернеті, переходьте по посиланнях і дивіться, куди вони приведуть вас. Так можна зайти дуже далеко, і це нормально, тому що ви не знаєте, що може бути цікаво. Ви не можете знати це заздалегідь. Це може засмутити тих з нас, хто вважає за краще працювати з ясною метою і ненавидить «витрачати час». Але наш мозок не поділяє це розчарування. Якщо ви хочете від свого мозку більш проривних ідей, ви повинні створити невизначеність і дозволити йому потоптатися трохи навколо - і тільки потім дізнатися, чи було це саме те, що вам потрібно, чи ні.
Використовуйте чужі мізки для прориву
Популярний міф - великі ідеї народжуються в самоті. Але так буває рідко. Найчастіше мова йде про внесок кількох людей.
Поговоріть з людьми, які займаються тим же самим, що і ви. Знаменитий науково-дослідний центр Bell Labs, якому ми зобов'язані появою транзистора, калькулятора, лазерних технологій, UNIX і багатьох інших найважливіших сьогоднішніх технологій, відомий тим, що закликає своїх нових членів стукати в двері до лауреатів Нобелівської премії і задавати питання «хлопцеві, який написав книгу».
Вам також варто поговорити з людьми, які займаються іншою роботою, якимось чином пов'язаною з вашою. Якщо ви менеджер в медичній компанії, зверніться до менеджера компанії по роздрібних продажах або готельного бізнесу. Якщо ви бізнес-менеджер, дізнайтеся про те, як відкрити дитячий сад. Втім, фаза наповнення вашого городу має на увазі не тільки отримання інформації від інших людей. Ви також повинні ділитися своїми останніми проблемами; пояснюйте людям контекст тих питань, які задаєте, проблем, над якими працюєте, розповідайте, чому вони настільки важкі і що ви ставите перед собою.
Що б ви не робили, тримайте свідомість відкритою і неупередженою; ніколи не знаєш, у кого є ласий шматочок для вас. Зачатки великої ідеї зовсім на неї не схожі - вони схожі на розрізнені шматки інформації. Фокус в тому, щоб завжди тримати певні теми на передньому плані, тоді вам буде простіше помічати появу потрібної інформації.
Ще одна хитрість - залучити людей в розмову про те, чим вони захоплені. Запитайте у них, коли зародилося це захоплення. Чи завжди вони любили цю справу так само сильно, або пристрасть посилювалася з часом? Що це за діяльність? Ви можете почути історії, нюанси, цікавий досвід - і добре, треба все це збирати!
Або просто беріть приклад з Ейнштейна
Щоб розвивати свою теорію відносності, Ейнштейн не просто замикався в кімнаті і думав. У нього була група друзів, з якими він розмовляв майже щоночі. Вони називали себе «Олімпійська академія»: Мішель Бессо, Моріс Соловін, Конрад Габіхт і дружина Ейнштейна, Мілева.
Теплими ночами вони ходили по вулицях Берна, сиділи на березі річки. Іноді вони піднімалися на вершину гори, дивилися на зірки, лежачи на спині, і розмовляли до світанку. Після цього вони поверталися назад в місто і заходили в кафе, щоб зігрітися кавою та ідеями.
Незважаючи на те, що в «Олімпійської академії» не було ніякої структури, від її членів була потрібна повна самовіддача. Коли Моріс Соловін пропустив зустріч, щоб сходити на музичний концерт, Ейнштейн і Габіхт пішли до нього додому, з'їли всю їжу, курили трубку (Ейнштейн) і сигари (Габіхт) до тих пір, поки квартира не стала нагадувати димохід. Нарешті, вони звалили всі меблі і книги на його ліжко. Такою була розплата за те, що він вважав за краще буржуазні розваги Академії.
Члени групи були з різних областей, таких як поезія і філософії, і саме ці розмови допомагали перевернути своє мислення настільки, щоб «перевернути всесвіт». Щоб бути інноваційним, Ейнштейну довелося змінити свій спосіб мислення - зовсім не обмежуючи фізикою.
Джерело: ideanomics.ru
Ілюстрація: Andrew Wong